czwartek, 13 maja 2021

Dlaczego warto czytać?

Zachęcam Was do czytania Zarezerwujcie sobie każdego dnia choć chwilę czasu na czytanie. 

Dlaczego warto czytać książki? 




Czytanie jest ważne bo:




KSIĄŻKA UCZY 

KSIĄŻKA BAWI

WIELE TEŻ RADOŚCI 

SPRAWI

W ŚWIAT FANTAZJI NAS ZABIERA 

JUŻ SAMOTNOŚĆ NIE DOSKWIERA

CZASEM WZRUSZY NAS DO ŁEZ

JUŻ NIE STRASZNY ŻADEN STRES

SPRAWIA, ŻE NAS NIE DOPADA

NUDA

BO POTRAFI CZYNIĆ CUDA!


A teraz kilka ciekawostek o książkach.




1. Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi mieli do dyspozycji tylko te same książki, co dorośli. 

2. Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny
 do pisania to „Przygody Tomka Sawyera” autorstwa 
Marka Twaina z 1876 roku. 

3. Największym rekordzistą w liczbie napisanych książek jest Polak - Józef Ignacy Kraszewski   (żyjący w latach 1812 – 1887). Przelał on na papier ponad 600 powieści. 

4. Książki rękopiśmienne w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi  
    kamieniami. Za jedną książkę można było wtedy kupić nawet kilka wsi. 

5. Prawdopodobnie władca Cesarstwa Rzymskiego - Juliusz Cezar, wpadł na pomysł, aby zamiast  rozwijać zapisany papirus, składać go na dwie części. Możemy więc powiedzieć, że w taki sposób  powstał format książki, który obowiązuje do dziś. 

6. W Japonii została wydrukowana zapachowa książka kucharska. W celu poznania aromatu danej   potrawy, pociera się kartkę z przepisem nadgarstkiem. 

7. Według statystyk strona, na której czytelnicy najczęściej tracą zainteresowanie lekturą i porzucają książkę to kartka z numerem 18. 

8. Pomysł, aby numerować strony w książkach powstał w XVI wieku. Natomiast przecinki   w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV i XVI wieku. 

9. Najdłużej przetrzymana książka w bibliotece została oddana po 47 latach. Sytuacja ta miała  miejsce w Michigan w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

10. Badacze udowodnili, że po ciężkim dniu książka jest niczym lekarstwo. Czytanie wycisza,  pomaga odreagować stres, a także koncentruje nas na zupełnie innych wątkach niż nauka czy obowiązki dnia codziennego.



Dlatego wszystkim przepisuję książkę na dobry dzień!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz